Congress

Programme
Wednesday, February 5, 2020
HourEvent
9:00-11:00
Registration and poster set up
11:00-11:30Welcome

11:30-12:30
Opening lecture: Beverley Glover (University of Cambridge)
"Evolution and development of petal surfaces that attract pollinators"
12:30-13:30
Th. Guillemaud (Sophia Agrobiotech), D. Bourguet (CBGP, INRA), B. Facon (PVBMT, INRA) “Peer Community In: A free process for the recommendation of preprints based on peer review”
13:00-14:30
Lunch time
14:30
S1. Evolutionary Ecology
Keynote speaker: J.R. Obeso (UMIB, UO-CSIC-PA)“Life history variation and ecological gradients”
Conveners: P. Laiolo, C. Alonso, M. Arista
15:00-16:15 Oral contributions

16:15
General Discussion
16:30
Coffe break and posters
17:00
S2. Evolutionary Genetics
Keynote speaker: Josefa González Pérez (IBE-UPF-CSIC) "Transposable element insertions in adaptive evolution
Conveners: E. Casacuberta, X. Picó, I. Gomez-Mestre
17:30-18:45
Oral contributions
18:45
General Discussion
19:00-20:30 Poster Session

20:45
Welcome reception (Tapas): Al-Andalus Hotel
Thursday, February 6, 2020
HourEvent
9:00

S3. Paleobiology and Macroevolution
Keynote speaker: Daniele Silvestro (University of Gothenburg, University of Lausanne) “Inferring macroevolutionary processes from phylogenies and fossils”
Conveners: F. Balao, M. Escudero e I. Sanmartín
9:30-10:45
Oral contributions

10:45

General Discussion
11:00

Coffe break and posters
11:30

S4. Evo-Devo
Keynote speaker: Manuel Irimia (CRG Barcelona) “From regulating alternative splicing in differentiation to restricting placental growth: the remarkable evolutionary path of Mbnl3 in Eutherian mammals"
Conveners: J.L. Gómez-Skarmeta, I. Gomez-Mestre, F.Casares.
12:00-13:15

Oral contributions
13:15
General Discussion


13:30

Lunch time
15:00

SESBE General Assembly
16:00

Coffe break and posters
16:30

S5. Microbial Evolution
Keynote speaker: F. González-Candelas (Universidad de Valencia)
“Non-vertical inheritance in the evolution of bacteria”
Conveners: F. González-Candelas.
17:00-18:15

Oral contributions
18:15
General Discussion

18:30

Poster Session
Friday, February 7, 2020
HourEvent
9:00


S6. Open Session
Keynote speaker: Patricia Beldade (Instituto Gulbenkian de Ciência; CE3C, University of Lisbon)
“The genetic and environmental underpinning of phenotypic variation and diversification”
Conveners: I. Gomez-Mestre
9:30-10:45
Oral contributions

10:45

Coffe break and posters

11:15


S7. Evolution of and by human
Keynote speaker: A. Benítez-Burraco (Universidad de Sevilla)
“The human self-domestication hypothesis as a way of reconciling the biological and cultural narratives of language evolution”
Conveners: A. Benítez-Burraco, J. Arroyo, P. Jordano
11:45-13:00


Oral contributions
13:00


General Discussion
13:15

Awards


13:30


Closing lecture: Svante Päabo (Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology, Leipzig): "Archaic genomics"
14:30


Farewell